Consiliul de administraţie


Consiliul de administraţie al BNR este alcătuit din 9 membri numiţi de Parlamentul României, pe o perioadă de 5 ani. Preşedintele Consiliului de administraţie este guvernatorul Băncii Naţionale a României.

Consiliul de administraţie al BNR pentru perioada 11 octombrie 2019 - 10 octombrie 2024 a fost numit prin Hotărârea nr. 19 din 3 iulie 2019 a Parlamentului României:


Consiliul de administraţie al BNR în perioada 11 oct. 2014 - 10 oct. 2019

Consiliul de administraţie al BNR în perioada 11 oct. 2009 - 10 oct. 2014

Consiliul de administraţie al BNR în perioada 10 oct. 2004 - 10 oct. 2009