Consiliul de administraţie


Consiliul de administraţie al BNR este alcătuit din 9 membri numiţi de Parlamentul României, pe o perioadă de 5 ani. Preşedintele Consiliului de administraţie este guvernatorul Băncii Naţionale a României.

Consiliul de administraţie al BNR a fost numit prin Hotărârea nr. 27 din 16 iunie 2014 a Parlamentului României:

* A fost numit prin Hotărârea nr. 42 din 24 mai 2017 a Parlamentului României, după demisia lui Bogdan Olteanu din 17 octombrie 2016
** Începând cu data de 8 iulie 2019, domnul Daniel Dăianu și-a încetat activitatea de membru neexecutiv al CA al BNR, pentru a putea onora noul mandat încredințat în cadrul Consiliului Fiscal
*** Începând cu data de 26 august 2019, domnul Liviu Voinea și-a încetat activitatea de viceguvernator BNR, ca urmare a numirii acestuia în calitate de reprezentant al României la Fondul Monetar Internațional


Consiliul de administraţie al BNR în perioada 11 oct. 2009 - 10 oct. 2014

Consiliul de administraţie al BNR în perioada 10 oct. 2004 - 10 oct. 2009